Ne Olursa Olsun Doğrudan Şaşmamalı İnsan

Ne Olursa Olsun Doğrudan Şaşmamalı İnsan

Bir zamanlar, Uzak Doğuda, artık yaşlandığını ve yerine geçecek birini seçmesi gerektiğini düşünen İmparator varmış. Yardımcılarından ya da çocuklarından birini seçmek yerine, kendi yerine geçecek kişiyi değişik bir yolla seçmeye karar vermiş.

Bir gün, ülkesindeki tüm gençleri çağırmış ve:

-Artık tahttan inip bir imparator seçme vakti geldi. Sizlerden birini seçmeye karar verdim.

Gençler şaşırmışlar, ancak o sürdürmüş:

-Bugün hepinize birer tohum vereceğim. Bir tek tohum… Ama güzel bir tohum. Evlerinize gidip onu ekmenizi, sulayıp büyütmenizi istiyorum. Tam bir yıl sonra büyüttüğünüz o tohumla buraya geleceksiniz. Yetiştirdiğiniz o tohuma göre değerlendirip birinizi İmparator seçeceğim.

Saraya çağrılan gençlerin arasında Ling adında biri de varmış. O da diğerleri gibi tohumunu almış. Evine gidip heyecanla olayı annesine anlatmış. Annesi bir saksı ve biraz toprak bulup, onun tohumunu ekmesine yardım etmiş. Sonra birlikte dikkatlice sulamışlar. Her gün sulayıp büyümesini bekliyorlarmış.

Yeterince zaman geçtikten sonra diğer gençlerin ne kadar büyüdüğünü anlatırken, Ling hayal kırıklığı içinde kendi tohumunda hiçbir değişiklik olmadığını görüyormuş. Üç hafta, dört-beş hafta geçmiş. Hala hiçbir gelişme yokmuş. Diğerleri yetişen bitkilerden söz ederken Ling çok üzülüyormuş. İmparatorun beceriksiz sanmasından çok endişeleniyormuş.

Arkadaşlarına da hiç bir şey demiyor, sabırla bekliyormuş. Sonunda bir yıl bitmiş ve gençlerin yetiştirdikleri bitkileri imparatorun huzuruna götürecekleri gün gelip çatmış. Ling, annesine boş saksıyı götüremeyeceğini söyleyince annesi ona cesaret verip, saksısını götürüp dürüst bir şekilde olanları imparatora anlatmasını istemiş. Ling, pek istemese de annesinin sözünü tutmuş ve boş saksıyla saraya gitmiş.

Saraya varınca arkadaşlarının yetiştirdiği bitkilerin güzellikleri karşısında şaşırmış. Sonra imparator gelmiş ve tüm gençleri selamlamış. Ling arkalarda bir yerlere saklanmaya çalışıyormuş.

-Ne büyük bitkiler, çiçekler ve ağaçlar yetiştirmişsiniz. Bugün biriniz İmparator olacak. Aniden arkada elinde boş saksıyla Lingi fark etmiş. Hemen muhafızlarına ön tarafa getirmelerini emretmiş. Ling çok korkmuş, sanırım beceriksizliğinden dolayı beni öldürebilir demiş.

Ling ön tarafa gelince imparator adını sormuş:

-Adım Ling diğer gençler gülüp alay etmeye başlamışlar. Ama imparator susturmuş.

Ling´nin elindeki saksıya dikkatli bakıp kalabalığa doğru dönmüş:

-Yeni imparatorunuzu selamlayın. Adı Ling demiş. Ling inanmamış, nasıl olurda tohumu yeşermemiş bile.. İmparator devam etmiş. Bir yıl önce burada herkese bir tohum verdim, siz ekip sulayıp bir yıl sonra getirecektiniz. Ama hepinize kaynamış tohum vermiştim, asla büyümez, Ling’in dışında herkes, ağaçlar, bitkiler, çiçekler getirdi.

Çünkü tohumun büyümediğini fark edince hepiniz bir başka tohumla değiştirdiniz. Sadece Ling. Benim verdiğim tohumu boş saksıyla getirme cesareti ve dürüstlüğünü gösterdi. Beklentisi gerçekleşmeyince umutsuzluğa kapıldı ama dürüstlüğünden vazgeçmedi. Onun için İmparatorunuz o olacak…

Kaynak: www.kisiselbasari.com

* Bu sitede yayınlanan makalelerin sorumluluğu tamamen eser sahiplerindedir. Doğabilecek yükümlülükler Uğur Grubu Şirketleri’ni bağlamaz