Uğur Staj hakkında yapılan yorum

Cansu ACAR

Cansu ACAR

Uğur Soğutma’ da stajyerlikten tam zamanlı iş hayatına geçiş!

Sektöründe lider olan Uğur Soğutma, stajyer alım ve stajyer eğitim süreçlerine verdiği önemi, değeri tam istihdamlı iş imkânı sağlayarak desteklemektedir. Son 5 yıl göz önüne alınarak yapılan araştırmalar sonucu stajyerlikten başlayıp kadromuza dahil olan çalışma arkadaşlarımız her sene artmaktadır.

Peki, bu süreci yaşayan bir arkadaşımızla kısa bir söyleşiye ne dersiniz?

Merhaba, kısaca kendini tanıtır mısın?

Merhaba, ben Cansu ACAR. 1994 Aydın doğumluyum. Lise öğrenimimin ardından 2016 yılında Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü’ nden mezun oldum. Haziran 2016’dan beri Uğur Soğutma Makineleri Sanayi ve Ticaret A.Ş bünyesinde İnsan Kaynakları Uzman Yardımcı unvanıyla görev yapmaktayım.Ugur Soğutma ile nasıl tanıştın?

İnsan Kaynakları Yönetimi bölümü 3. Sınıf sonunda gönüllü staj yapma isteğim doğrultusunda Uğur Soğutma A.Ş tarafından düzenlenen stajyer seçme sınavında başarılı olarak firma bünyesinde staj yapma hakkı kazandım. Yaz dönemi boyunca teorikte öğrendiğim bilgileri pratiğe dökme şansı yakaladım ve süreçlerin işleyişi hakkında detaylı bilgi sahibi oldum. Stajyer yetiştirme programı sayesinde planlı ve sağlıklı bir şekilde stajımı tamamladım. Yine 4. Sınıf uzun dönem zorunlu stajımı da Uğur Soğutma’ da tamamladım.Stajyerlik ile tam zamanlı çalışma arasında ne gibi farklılıklar var?

Stajyerlik ile tam zamanlı çalışma arasında tabi ki de farklılıklar var. İş derinliği ve sorumluluk tam zamanlı çalışmada daha fazla ve gerçek çalışma hayatıyla tam zamanlıda tanışıyorsunuz.Her öğrencinin tabi ki hayalleri vardır. Peki, sen öğrenciyken çalışma hayatı ile ilgili nasıl hayaller kuruyordun ve bugün o hayallerin neresindesin?

Öğrenciyken kurduğum hayalleri şuan tam anlamıyla gerçekleştirdim ve bunun şahsım adına mutluluğunu yaşıyorum. Globalleşmiş ve bu denli büyük ölçekli bir firmada İnsan Kaynakları departmanında görev almak ve şirketi temsil etmek benim için gurur ve onur verici.Uğur Soğutma’ da geçirdiğiniz stajyerlik süresince geleceğe yönelik neler öğrendin?

Bir öğrenci için staj iş hayatına atılan ilk ve en önemli adımdır. Stajım boyunca iş süreçlerinin işleyişi hakkında detaylı bilgiye sahip oldum. Temelden başlayarak tüm süreçlerde bulundum ve uygulamalı olarak öğrenme şansı yakaladım. İletişim ağırlıklı bir bölüm olması sebebi ile insan ilişkilerim gelişti ve olaylara farklı açılardan bakmayı öğrendim.

Uğur Soğutmayı nasıl bir şirket olarak değerlendirebilirsin?(Kişisel Gelişim, Kariyer Planlaması)

Uğur Soğutma kişisel gelişim ve kariyer planlaması açısından çalışanların kendilerini geliştirebildiği bir şirket. Çalışanlarına sunduğu eğitim imkanlarıyla onların gelişmesi, yetkinliğinin artması için sürekli destek vermekte. Büyük ölçekli olmasının getirdiği avantaj sayesinde iş derinliği ve çeşitliliği oldukça fazla. Buda sürekli öğrenmeyi beraberinde getiriyor.Peki, stajyer sürecini yaşayan ve yaşayacak olan adaylarımıza bir şeyler söylemek ister misin?

Eğitim süreci boyunca öğrenilen teorik bilgilerin pratiğe dönüşüp şekillenmesi için staj iş hayatına atılan en önemli ve değerli adımdır.

Stajyerlik süreci boyunca gelişimime ve öğrenimime destek verdiği için Uğur Soğutma Ailesine ve İnsan Kaynakları Yöneticime teşekkür ederim.