Uğur Staj hakkında yapılan yorum

Mehmet ESER

Mehmet ESER

Uğur Soğutma’ da stajyerlikten tam zamanlı iş hayatına geçiş!

Sektöründe lider olan Uğur Soğutma, stajyer alım ve stajyer eğitim süreçlerine verdiği önemi, değeri tam istihdamlı iş imkânı sağlayarak desteklemektedir. Son 5 yıl göz önüne alınarak yapılan araştırmalar sonucu stajyerlikten başlayıp kadromuza dahil olan çalışma arkadaşlarımız her sene artmaktadır.

Peki, bu süreci yaşayan bir arkadaşımızla kısa bir söyleşiye ne dersiniz?Merhaba, kısaca kendini tanıtır mısın?

Merhabalar Ben Mehmet ESER. 1995 Yılında Nazilli’de Doğdum. Liseyi Nazilli Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde Okudum. Makine Teknolojisi alanında Eğitim gördüm. Sonrasında Üniversite Olarak Aydın Adnan Menderes Üniversitesin ’den 2014-2016 yılları arasında Makine Resim Konstrüksiyon Bölümünden mezun oldum. 2017 Şubat ayından beri Uğur Soğutma A.Ş. ‘de AR-GE Departmanında Geliştirme ve İnovasyon Uzman Yardımcısı olarak çalışmaktayım.Ugur Soğutma ile nasıl tanıştın?

Üniversite okuduğum 2016 yılında stajımı tamamlamak için, öncelikle benim eğitimime katkı sağlayacak ilerdeki hedeflerime uygun ve mesleğimde beni geliştirecek bir firma arıyordum.

Sektöründe lider konumda olan ve gelişmiş AR-GE’ si ile bana çok iyi bir deneyim kazandıracağını düşündüğüm için Uğur Soğutmaya staj başvurusunda bulundum.

Ardından girdiğim sınav ve görüşme sonunda şirkette stajıma başlamış oldum.Stajyerlik ile tam zamanlı çalışma arasında ne gibi farklılıklar var?

Evet, çok bir fark yok bence bir nebze görevleriniz artıyor o kadar firmanın stajyerlerini çalışanlarından ayrı tutmaması da ayrıca çok güzel bir şey. Staj zamanında gerek gördüğüm gerek takip ettiğim projelerde olsun çalışma arkadaşlarım tarafından her zaman bilgilendirildim ve işleyiş hakkında çok şey öğrendim. Yine de önemli olan kişinin öğrenme isteği.Her öğrencinin tabi ki hayalleri vardır. Peki, sen öğrenciyken çalışma hayatı ile ilgili nasıl hayaller kuruyordun ve bugün o hayallerin neresindesin?

Çoğu kişide olduğu gibi benimde gerek sosyal hayatımda olsun gerek iş hayatımda olsun iyi bir yerde olma, hayatımı istediğim şekilde yaşama hayalim vardı ve öylede yapıyorum. Önemli olan sevdiğin işi yapmak. Zaten stajıma başladığım andan itibaren hayallerime bir adım daha yaklaştığımı anladım ve burada çalışmaya karar verdim. Ve bu hayatımda aldığım en iyi kararlardan biriydi.Uğur Soğutma’ da geçirdiğiniz stajyerlik süresince geleceğe yönelik neler öğrendin?

Stajyerlik süreci iş hayatına gerçek anlamıyla başlamadan yaşanılması gereken bir ön hazırlık sürecidir. Bu yüzden bunun bilincinde olmak gerekiyor. Bende stajımı yaparken ilk günden itibaren burada çalışma düşüncesi içerisinde olduğum için hızlı bir şekilde işleyişi öğrenmeye gayret ettim. Teknik resim konusunda kullandığım çizim programları kendimi geliştirmemi sağladı. Hayatımı etkileyecek projelerde bulunmamı, iş hayatında karşıma çıkabilecek durumlarla önceden tanışmamı, kendimi daha da geliştirmemi sağladı. Bunun için Uğur Soğutma ’ya sonsuz teşekkür ediyorum.Uğur Soğutmayı nasıl bir şirket olarak değerlendirebilirsin?(Kişisel Gelişim, Kariyer Planlaması)

Uğur Soğutma kuruluşundan itibaren adım adım alanında yükselmiş ve şuan sektöründe lider konumdadır. Dış piyasaya bağlı kalmadan kendi kendine yetebilen ve bu kadar başarılı çok az şirket mevcuttur. Kendini geliştirmek ideallerine adım atmak için mükemmel bir kuruluş. İşini iyi bilen uzman kadrosu, düzenli eğitimler ve kurslarla bireyin kendini eğitim konusunda tamamlaması için elinden geleni yapan yenilikçi bir şirket.Peki, stajyer sürecini yaşayan ve yaşayacak olan adaylarımıza bir şeyler söylemek ister misin?

Uğur Soğutma eğitim ve öğretimin bir arada olduğu bir yer. Bundan sonra gelecek olan adayları kendilerini geliştirme konusunda buranın çok iyi birer fırsat olduğunu belirtmek isterim.

Stajyerlik gerçek anlamıyla çalışma hayatına başlamadan önce önemli bir adım. Bu adımı çok iyi değerlendirmelisiniz. En iyi verimi alacağınız şekilde kendinizi motive ederek güzel şeyler başarabilirsiniz. Okul zamanında öğretilen teorik bilgilerin pratiğe döküldüğü bu zamanda kendinizi istediğiniz şekilde eğitebilirsiniz.